Банка докара българско семейство до просешка тояга, адвокати и съдебни изпълнители ги довършиха
Варненско семейство е отчаяно, след като частен съдебен изпълнител продава единственото им жилище на безценица и по документи хората са на улицата. Те са обжалвали сделката на много инстанции, но въпреки, че процедурите не са приключили, новият собственик напира да влезе в имота си. До драмата се стигнало след като преди години хората теглили кредит чрез ипотека, но в един момент изнемогвали и не могли да си покриват вноските. Ето какво споделиха те за Varna24.bg:
„Всичко започна с тегленето на кредит с ипотека за закупуването на жилище. Кредитът ни беше отпуснат от „Пощенска банка“ в швейцарски франкове под формата на два кредита. При сключването на договора ми поискаха да обявя доход и ако нямам достатъчен да имам поне 20% лични средства, които да декларирам в банката, за да ми отпуснат кредита. Ако нямам тези 20% трябваше да осигуря трима гаранти и минимум 1000 лв. заплата. Внесох тези 20% и те при това условие ми отпуснаха кредита. Преди да подпишем договор, попитах инспекторката няма ли възможност да не е в швейцарски франкове, да е в лева или в евро. Отговори ми, че това е застраховка на банката против кризата и инфлацията. Съгласих се, защото бяхме принудени да търсим жилище. Кредитът ми трябваше спешно. Всеки път обменях левове в швейцарски франкове и така си внасях вноската. Първоначално тя беше от порядъка на 450 лв. – 500 лв. Тогава работех на постоянна работа и на договор. Отивам един ден да си внеса вноската и ме уведомяват, че има промяна в плащанията и вноската е скочила на 700 лв, после стигна до 900, защото се бил вдигнат лихвения процент. Това без да ме уведомят. Отивам на касата да плащам, заявяват ми че сметката ми е блокирана, защото съм внесъл по-малко пари предните месеци без да зная. Наложи се да довнасям разликата. Когато ми отпускаха кредита декларирах доход от 4000 лв защото имахме магазинче и бизнес. След това нещата се промениха. Година и нещо внасях по 700-800 лв., но вече изнемогвахме. Жена ми не работеше. Едва смогвах да покривам битовите сметки. Спряхме да си плащаме тока, за да не умрем от глад. Спряха ни тока. Около 6 месеца живяхме без ток. Завъртяхме се в кръг от познати, от които вземахме пари назаем и не успявахме да ги връщаме. През 2010 г. , когато бе обявена световната криза, разбрах от медиите, че Пощенска банка, Пиреус банк и Алфа банк се обединяват. Но това го разбирам от медиите. Когато отивам да си плащам вноската и служителката ми казва, че трябва да платя 20 франка наказателна такса към кредита, защото бил променен падежа на плащане на вноските. Това също без да бъда уведомен. От недоимъка, в който бяхме, заделяхме от най-нужното, за да платя и наказателните такси и да си внеса вноската. Защото автоматично като закъснееш десет дни и ти блокират сметката и пак плащаш да ти я отблокират. След седмица търся инспекторката ни по кредита, за да видя как да намалим вноската. Предложиха ми погасителен план за една година. Намаляват сметката за година, но увеличават периода. Така направихме няколко подобни разсрочени плана. Ние вече обаче живеехме на ръба на мизерията.
Служителка от централен офис ме увери, че можем да преструктурираме кредита докато се оправим и мине кризата. След всичко обаче спрях да плащам, защото 800-900 лв. не ми бяха по силите. Живеехме на ръба на оцеляването, без ток и в лишения. Отидох в банката с искане да превалутирам кредита. Нашата инспекторка беше уволнена. Искахме да подновим плащанията си, за да спасим жилището. Нямаме никакви други имоти. Върнаха отговор, че ако имам да внеса 14 000 лв. могат да ми превалутират кредита в левове или евро. Ние естествено нямахме такива пари. Известно време спряхме да плащаме. Междувременно без да ме уведомят кредитът ми е бил продаден на някаква колекторска фирма. Банката заведе дело с изпълнителен лист и ни осъдиха да платим 80 000 швейцарски франка. Тегления кредит беше за 48 000 евро, но договора е във франкове. Ние вече едва оцелявахме. По това време започнахме да търсим юридическа помощ. Адвокатът ни мота година и половина. Стигна се до частни съдебни изпълнители. Обявиха апартамента ни за продан, минаха първа и втора продан, на трета продан продават апартамента ни за 47 хил. лв. Адвокатът ни докато е трябвало да обжалва не го е направил. Продават ни без да знаем. Ние искахме да стигнем до нови преговори с банката и да продължим да си плащаме кредита. Информираха ни по телефона, че жилището ни е продадено. От там започнахме да атакуваме с жалби и молби ЧСИ-то, тръгнахме по съдилища. Аз съм социален асистент на едно момченце на 8 годинки. Бяхме завели дело към банката за неравноправни клаузи. Пуснахме и искане до съда да се намеси да не ни вземат жилището, защото се грижим за детето. От Апелативен съд излязоха с първо определение, че жалбата ни е недопустима за обжалване. След десет дни ни пишат, че е допустима за обжалване. Обжалвахме търга на провеждане за продажбата на жилището ни. Новият собственик чака вече 6-7 месеца да се нанесе. Ние информирахме новия собственик, че водим дела и да не предприема нищо по тази покупка. Явно някой му е обещал, че няма да има проблем. От името на детето пледирахме, че му се нарушават правата. Тогава частната съдебна изпълнителка в телефонно обаждане вика социалните. Те тръгнаха да ни гонят с кола, за да отнемат детето. Три дни се крихме, за да не вземат детето, понеже момченцето е с аутизъм. Щяха да го настанят в дом с деца с тежки увреждания и щеше да е огромна травма за него. Тогава се намеси нов адвокат, който успя да спаси детето от социален дом и го върна на майката.
Пуснали сме жалби до Окръжен съд, вече и до Брюксел сме писали. До Министерство на правосъдието също, за да направят ревизия на сделката с апартамента ни от частната съдебна изпълнителка Даниела Янкова. Вече са се сезирали от Дирекция „Закрила на детето“ в София, от където също са разпоредили проверка на действията й. Въпреки всички жалби до какви ли не инстанции, до президента включително и до Брюксел, новият собственик напира да влиза в жилището. Ние ще се борим да бъде ревизирана цялата тая сделка и всички решения, за да можем да си върнем правата над апартамента и да продължим да си плащаме кредита, за да не останем на улицата. Твърдо сме решени да си търсим правата в Брюксел и на всички възможни нива, за да не се налага да емигрираме в чужбина и да напуснем родината си. От президента искаме да се вземе решение за хора, които имат единствено жилище да не бъдат поставяни в такава ситуация.“, споделиха потърпевшите.