Прокуратурата скочи остро на МО: Всички данни за авиокатастрофата са нарушение на НПК. Да се спрат!
С остра позиция срещу разпространената вчера от ръководството на Министерство на отбраната информация за причините, довели до авиокатастрофата край „Граф Игнатиево“, излезе Военно-окръжната прокуратура-Пловдив.
„Всякаква информация за причините за трагедията, както и данни, пряко свързани с предмета на разследване, представляват следствена тайна и разгласяването им от други органи, освен от наблюдаващия прокурор или без негово изрично писмено разрешение, по същество е нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс“ – категорични са военните прокурори.
И подчертават: „Недопустимо и некоректно е преди да бъде събран целият обем от веществени и гласни доказателства и да са изготвени назначените експертизи, длъжностни лица, извън органите на разследването, да лансират в публичното пространство заключения за това чия е отговорността за трагичния инцидент и да вменяват вина на загиналите.“
Военните прокурори призовават: „Да се преустановят всякакви прибързани изявления, които биха могли да попречат на разкриването на обективната истина и да породят съмнения за едностранчивост и предопределеност на разследването“.
Ето цялата позиция на Прокуратурата, разпространена до медиите:
„Във връзка с разпространената на 15.10.2024 г. информация от Министерство на отбраната за катастрофата на учебно-боен самолет L-39 ZA в авиобаза „Граф Игнатиево“, при която загинаха двама военнослужещи, Военно-окръжна прокуратура-Пловдив заявява следното:
Досъдебното производство по случая е образувано своевременно в деня на инцидента- 13.09.2024 г., от Военно-окръжна прокуратура-Пловдив. Екип от военни прокурори и следователи и към момента извършва активни следствени действия за изясняване на причините и обстоятелствата, довели до смъртта на двамата пилоти.
Всякаква информация за причините за трагедията, както и данни, пряко свързани с предмета на разследване, представляват следствена тайна и разгласяването им от други органи, освен от наблюдаващия прокурор или без негово изрично писмено разрешение, по същество е нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс.
Изявленията на представители на Министерство на отбраната на 15.10.2024 г. и впоследствие по никакъв начин не ангажират разследването, което към момента продължава със събиране на доказателства и проверка на всички версии.
Недопустимо и некоректно е преди да бъде събран целият обем от веществени и гласни доказателства и да са изготвени назначените експертизи, длъжностни лица, извън органите на разследването, да лансират в публичното пространство заключения за това чия е отговорността за трагичния инцидент и да вменяват вина на загиналите.
По закон това може да стане единствено със заключителния акт на наблюдаващия делото прокурор.
Призоваваме да се преустановят всякакви прибързани изявления, които биха могли да попречат на разкриването на обективната истина и да породят съмнения за едностранчивост и предопределеност на разследването.
Само едно всестранно и всеобхватно разследване би могло да установи какви действия са извършени, чия е отговорността, има ли нарушения, вкл. и от длъжностни лица, свързани с планирането и осъществяването на тренировъчния полет, поддръжката на летателната и наземната техника, както и от други представители, в т.ч. от висшия команден състав на Военновъздушните сили (ВВС).“
Припомняме изводите комисията на МО, която вчера представи своя доклад след разчитане на данните от черната кутия: „Пилотите Дункин и Димитров са влезли грешно в маневрата, имали са само секунда и половина да катапултират.
Не е имало отказ на системи. Самолетът е бил управляваем през цялото време.
Не са спазени изходните данни да влизане и излизане от елементите на фигурата.
Загиналите са взели грешно решение и са поели неоправдан риск, висшестоящите не са виновни“.