Таксиметровият бранш с ултиматум до 15 декември: Радев да обърне внимание
До 15 декември е ултиматумът за решаване на проблема с драстично увеличените застраховки „Гражданска отговорност”. Това посочиха от таксиметровия бранш на проведената днес пресконференция на тема „Що е то таксиметров бранш и има ли почва у нас при сегашните условия?“ Участие в нея взеха представители на „Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България, както и „Федерация на таксиметровите шофьори “ Национален таксиметров синдикат , предава TrafficNews.
Преди това те излязоха с такситата си на протестно шествие, което по-късно се трансформира в митинг, за да не се затруднява движението в града. Изразиха и своята категоричност, че ако този срок се прескочи, се замисля доста по-сериозни блокажи на държавата. Представителите на бранша ясно заявиха, че следващата стъпка към протест е затваряне на всяка една магистрала, като уточниха, че по празниците ще преустановят и работата си в знак на недоволство.
На пресконференцията стана ясно, че след протеста в цялата страна през миналата седмица, е бил сезиран Главният прокурор Борислав Сарафов, както и няколко институции в страната.
„Досега само КЗК и КФН са ни обърнали внимание. От прокуратурата нямаме отговор, имахме разговори с парламентарни групи. На няколко пъти ГЕРБ-СДС привикаха застрахователите, но три срещи бяха провалени , защото никой представител от тях не се появи. Тяхното безотговорно държание и това, че те не са регулирани, води то този резултат. Нека шофьорите погледнат застраховките си, защото техните също са увеличени. Колко да сме рискови ние? Поискали сме данни за да направим процентно съотношение за това колко таксиметрови шофьори са предизвикали ПТП-та в страната”. Това заяви Снежана Никова от „Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България”- Бургас.
Тя посочи, че застрахователите твърдят, че 20 пъти е бил увеличен риска в таксиметровия бранш. „Това не е вярно, защото преди да премахнат сините и златните талони 50% от нас имаха златен талон, тоест не са допускали нарушения на пътя“ – коментираха общо от Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България.
„Беше поет ангажимент, че до седмица може да очакваме положителни резултати. КФН излезе с позиция, с която призовава преразглеждане на политиката на затрахователите , но както виждаме, те всеки ден увеличават цените. Няма индикация за намаляването им. Това е евентуално картелно споразумение. Депутатите проявяват разбиране към проблема , поеха ангажимент , че ще водят разговори, но на този етап нямаме други действия. Започнахме разговори с други сектори в транспорта, имаме подкрепа в протест от страна на инструкторите , води се разговор с тежките превози , защото те също са засегнати. В разговори сме и с Федерацията по автомобилен спорт, най-голямото увеличение обаче е при нас”, каза Красимир Цветков.
Според браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България, идеята на застрахователите е, че именно чрез вдигане на цените на таксиметровите водачи, ще бъдат повишени на всички застраховки „Гражданска отговорност“.
Володя Домашенко от „Национална асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи“ заяви на база данни, че приходите на застрахователит са се увеличили с 2%, а разходите са паднали с 15%.
„В дългосрочен план искаме да се въведе системата „бонус малос“, в нормален вариант и застраховката да се прави на човек, а не на кола. В Европа 0,3% от птп се случват по вина на таксиметровите шофьори. Ние не сме по-лоши шофьори от шофьорите в Европа“, категоричен е Домашенко. По думите му, това което застрахователите са направили, нанася щета върху обществото. Домашенко уточни, че всички тези увеличения се плащат от джоба на таксиметровия шофьор, а не фирмата.
„Това е подигравка с нас и няма да позволим да се отнасят към нас по този начин. Искаме временен мораториум,“ каза Кирил Кирилов. Представителят на Таксиметровия синдикат оповести и данни за приходите на застрахователите само от „Гражданска отговорност“ – За първото тримесечие на 2024 г. са били над 33 милиона, а за второто 37 милиона.
Единствената институция, която не са сезирали от бранша, е президентът на България Румен Радев, но го призоваха да обърне внимание на казуса.