Социологът Мира Радева разтърси държавата: Влезем ли в еврозоната, тази партия ще се разпадне

мира радева

Политическата обстановка в страната сякаш бавно и постепенно се нажежава, а страстите в парламента ескалират ден след ден. За това допринася и влизането на нова партия в Народното събрание – „Величие“. 

В крайна сметка правителството „стиска зъби“, а причината е обявената крайна цел – влизането на България в еврозоната в началото на 2026 година. 

Да очакваме ли предсрочни избори пред 2025 година? Ще се разпадне ли кабинетът „Желязков“? Може ли „Величие“ да разруши някоя „къщичка“ с присъствието си в Народното събрание?

По тези и още други въпроси пред Агенция БЛИЦ коментира известната социоложка и политически анализатор Мира Радева. 

– „Възраждане“ внася вот на недоверие към кабинета „Желязков“ на основание „провал във външната политика на страната“. Ще бъде ли успешен?

– Не вярвам един такъв вот да е успешен на този етап. Ние сме в синхрон с европейската политика, членки сме на Европейския съюз (ЕС). Меко казано смятам, че твърденията на „Възраждане“ са просто абсурдни. Те не се споделят и от широката общественост.

Знаем, че мнозинството от хората в България искат страната да остане членка на ЕС. Аз също в лично качество смятам, че това единственият път на България.

Ние сме били достатъчно дълго под крилото на авторитарни режими от руски произход и аз като възрастен човек знам как съм живяла тогава, така че за мен „Възраждане“ просто получават финансиране от Русия и прокарват тяхната политика – нещо, което няма как мен да ме въодушеви под никаква форма.

– Може ли да очакваме предсрочни избори или коалицията ще „стисне зъби“ до приемането на еврото?

– Вътрешно съм убедена, че каквито и трусове да има, колкото и да е трудна тази коалиция, най-добре би било да се запази това относително спокойствие и равновесие с това страната ни да стане членка на еврозоната.

Мисля, че цялата атака на „Възраждане“ в този момент се дължи на факта, че приемайки ни в еврозоната, те ще загубят последния аргумент за съществуването си като политическа партия. Това е тотален крах за „Възраждане“, защото знаем, че те бяха против приемането на еврото. Затова е и шумът.

От друга страна ГЕРБ и управляващата коалиция имат резерва в лицето на ПП-ДБ, защото те никога не биха гласували така, че да застрашат влизането на страната в еврозоната. Разбира се и в лицето на ДПС – Ново начало. То вече почти автоматично се приема, че имат подкрепа от там.

– След скандала с бюлетините между ЦИК, КС и „Информационно обслужване“ депутатите искат да променят Изборния кодекс – с право ли е този ход или ще отворят отново кутията на „Пандора“?

– Като експерт ми омръзна да преживявам тази драма повече от 30 години. Всякакви смислени решения, които са били предлагани от експерти, остават като глас в пустиня.

Кутията на „Пандора“ в този смисъл не е била затваряна, ако трябва да сме честни. Каквото и да направят, според мен изборни нарушения ще има. Пробвахме различни варианти.

Най-елементарното, което в крайна сметка е и най-логично, е да се изчистят списъците и да се направи активна регистрация, което всички специалисти подчертават. Това те не желаят да направят. Това означава, че винаги ще се възползват от възможността да крадат гласове.

Невинни няма. Всички използват всички лостове, където и както се докопат. Наблюдавам процеса от много години.

Според мен идеята да се събират всички бюлетини и направо да се броят на районно ниво, е изключително глупава. Тогава не можеш да проследиш кои комисии какво са направили. Колкото е по-уедрено наблюдението на изборния процес, толкова по-големи могат да бъдат манипулациите.

Лично аз смятам, че има какво да се пипне по Изборния кодекс, но в никакъв случай това не е панацея. Не случайно всички експерти подчертават едно нещо – ако в избирателните секции се допускат такива манипулации, то причината пак е в политическите партии.

Те реално не изпращат хора, които да защитават техните интереси. На практика излиза, че в тези комисии, в които са откраднати гласове, все едно другите партии не са имали представители.

Да вземат партиите да си свършат работата, да си намерят коректни и читави представители, за да се отчитат вярно гласовете.

Не трябва да се преекспонира този въпрос толкова много, защото знаем, че в мнозинството от случаите не става въпрос за изборни манипулации, а за невярно отчетени един, два, три гласа. Минимални отклонения.

Много добре се знае кои са критичните точки. Ако в тях се сложи ред, навсякъде ще се сложи такъв. Това е истината.

– Как ще се отрази присъствието на партия „Величие“ в Народното събрание? Има ли партия, която ще пострада от това? Ще бъдат ли аутсайдери или ще има съглашение между тях и други формации в парламента?

– Нямам идея каква е тази партия. Знам, че става дума за финансови злоупотреби. Те нямат ясна идеология. Тъй като социологическите проучвания ги посочваха на ръба на влизането, те така се и оказаха – на ръба на влизането.

Мисля си, че накрая е било възможно с тези 21 гласа нещо да се е случило. Факт обаче е, че тази партия едва ли ще има силно присъствие в парламента.

С кого да се договори, като те горе-долу като идеология са близки до Радостин Василев и МЕЧ и донякъде с „Възраждане“, обаче пък те са и конкуренти за гласовете на избирателите.

Не очаквам някакви сериозни промени.

– Възможно ли е „Величие“ все пак да натрупа популистка инерция в този парламент и това да им помогне да влязат с по-уверен резултат в следващ?

– За повече от 30 години съм видяла такива партии толкова много и не им помним имената. Това са еднодневки – появяват се и изчезват, появяват се и изчезват.

За мен истинският проблем е, че избирателите са силно разочаровани, отегчени и в определени моменти се чудят за кого да пуснат гласа си, и като се чудят, си избират един такъв екзотичен.

Това се случва с по-младите избиратели, които нямат спомени за това какво е било преди. Манипулират ги със социалните медии и те отиват и гласува.

– Спасението от такъв тип партии еднодневки е да има, или мажоритарен избор, или да се вдигне бариерата. Аз лично предпочитам да има някаква последователност в политиката, а не хора, дошли от някъде, без политически опит и култура, да се опитват да ни налагат хаотични мнения, без ясна ценностна система.

– Вече има предложение за вдигане на прага за влизане в Народното събрание. Идеята на е на лидера на СДС Румен Христов. Той предлага партиите да събират по 5%, а коалициите 7%, за да могат да са част от парламента. Какво мислите за идеята му?

– За мен това е логично. Това роене на дребни изразяващи неясни политически идеологии партии е вредно.

Нека да си има основните носители, ценностните различия. Иначе какво се получава с тези представители на различни интереси – надребняване на хора, които даже не знаят защо са там. Те самите не знаят защо са там.

Коя е Мира Радева?
Мирослава Радева е известна социоложка и политически анализатор.

Магистър по социология на Софийския университет от 1980 г. Специализира в Университета Париж VII и Калифорнийския университет в Бъркли, САЩ.

Доктор по социология в Института по социология към БАН от 1986 г. с дисертация на тема „Конфликтите в организацията“. Преподава в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, където става доцент през 2012 г.

От 1991 г. ръководи Института за социални изследвания и маркетинг „МБМД“.

Интервю на Вероника МАРТИНОВА



За нас

7DniBulgaria.bg е най-новият сайт в портфолиото на 7 Dni Media Group.

Той обедини досега съществуващите регионални сайтове на групата, превръщайки се в национален такъв, за по-голямо улеснение на читателите.


КОНТАКТИ