Стотици изпратиха Божана Апостолова в последния ѝ път. Синът ѝ, депутатът Манол Пейков цитира нейно стихотворение

20221220185315__CE_2945 (1)

Почти цялата пловдивска културна общественост мълчаливо и с огромна тъга изпрати издателката и поетеса Божана Апостолова, която ни напусна на 2 юни.

Още от 11 часа в двора на църквата „Свети Георги“ в пловдивския квартал Мараша започнаха да пристигат хора не само от цялата страна, но и от цял свят, за да се простят с една от емблемите на пловдивската култура.

Сред дошлите бяха писателят Георги Господинов, министърът на туризма Мирослав Боршош, бившият зам.-министър на културата Амелия Гешева, почти цялата общинска група на ПП-ДБ, зам.-кметът по културата Пламен Панов, както и много други общественици, приятели и близки, които Божана е докоснала през годините, пише Марица.

Половин час преди церемонията двора на църквата „Свети Георги“ вече трудно побираше събралото се множество. Повечето близки и приятели на Божана Апостолова бяха мълчаливи и сякаш усещаха, че Пловдив е загубил един от двигателите на културния живот в града, предава Блиц.

Обединява хората
Малко по-късно пристигна и синът на покойната поетеса – депутатът Манол Пейков, който приемаше съболезнованията стоически. Прощаването с Божана Апостолова започна точно в 12:00 часа.

„Отиде си всъщност наистина жив човек. Човек, който като говореше, разместваше въздуха около себе си. Когато станеше скандал в литературата или някой се изложи, тя казваше “Как ще погледнем читателите си в очите”. Това беше за нея мярата”, каза Георги Господинов малко преди опелото на поетесата.

В неговите спомени Божана Апостолова ще остане като човек с огромно и прекрасно самочувствие, което е вдъхвало самочувствие и на българските писатели, а издателството, което тя основа, Господинов определи като нейна мисия и я определи като човек, който е имал редкия талант да събира и обединява хората около общи идеи и каузи.

Братовчедка на писателката пък си спомни за нейните успехи и каза, че благодарение на Божана стотици, а може би хиляди книги са били издадени и дори написани.

„Тя създаде пространство, в което хората да мисля, да фантазират, да пробват различните си идеи и да ги осъществяват. Божана беше като природна стихия, като част от климата, като природно явление.“

Други нейни близки описаха писателката като много весел човек с голяма душа.

“Помагаше на много хора, много писатели. Беше човек с визия. Тя до последно беше спасител в много отношения на българската литература”, каза нейна близка.

В самият храм пък Манол Пейков каза няколко думи за майка си и разказа част от спомените си, с които той ще я запомни. Накрая той изрецитира едно от ранните ѝ и любими стихотворения.

След края на опелото, роднините и най-близките приятели на Божана Апостолова ще се простят за последно с нея преди погребението, което ще започне от 15:00 часа на Централните гробища в Пловдив.

Коя беше Божана
Божана Апостолова е родена на 9 май 1945 г. в пазарджишкото село Цар Асен. Завършва българска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, а като втора специалност – история.

Тя е била директор на Дома за култура към дирекция „Местна промишленост и битови услуги“. След 1989 г. започва да се занимава с посредническа дейност, насочена към полиграфията. През 1992 г. основава издателство „Жанет 45“, следва студио за предпечат, после малка печатница, която с годините се разраства в полиграфически комбинат, а през 2001 г. и книжната борса „Жанет 2001“.

Собственик е на „Студио Стандарт“, както и управител на фондация „Изкуство без граница“. Издателската ѝ политика е насочена основно към български автори, като сред издадените от „Жанет 45“ са имена като Иван Радоев, Дора Габе, Екатерина Йосифова, Стефан Цанев, Недялко Йорданов, Станка Пенчева, Христо Карастоянов, Бойко Ламбовски, Георги Господинов, Йордан Ефтимов, Силвия Чолева, Марин Бодаков, Петър Чухов.

Божана Апостолова е автор е на 10 стихосбирки, 4 романа и 12 книги за деца. Книги и отделни нейни работи са преведени на на 20 езика. Апостолова е инициатор и съучредител на литературния фестивал „Пловдив чете“ и културната инициатива „Младият Пловдив чете“. През 1994 г. Божана Апостолова учредява годишната литературна награда за поезия „Иван Николов“.

Носител е на националната литературна награда „Христо Г. Данов“ за изключителни постижения в областта на литературата и принос в издаването на българска художествена литература (2010) и в раздел „Издание за деца“ (2012), на орден „Св. св. Кирил и Методий“ (огърлие) – за особено значимите ѝ заслуги в областта на културата (21 октомври 2011), на орден „Стара планина“ (първа степен, 2016), на Националната награда „Константин Константинов“ за принос в книгоиздаването за деца (8 май 2018). През 2020 г. получава наградата „Перото“ за цялостен принос.



За нас

7DniBulgaria.bg е най-новият сайт в портфолиото на 7 Dni Media Group.

Той обедини досега съществуващите регионални сайтове на групата, превръщайки се в национален такъв, за по-голямо улеснение на читателите.


КОНТАКТИ