Вицепремиерът на България с извърнедно съобщение: В момента сме на дъното
Въвеждането на извънредно положение в страната е мярка за обогатяване на инструментариума на държавата да се бори със заразата. Това е премеждие, през което трябва да преминем по възможно най-добрия начин. Това коментира пред БТВ вицепремиерът Томислав Дончев.
„От 1945 година България не е била в извънредно положение. Става дума за мярка за обогатяване на инструментариума на държавата да се бори със заразата – заяви вицепремиерът. – Хората да не се паникьосват и да не очакват танкове по улиците и самолети. Целта е спазване на карантината. Вече имаме много тежък санкционен режим. Границите остават отворени, но при сериозни рестрикции. Българските граждани по света следва да са спокойни, могат да се приберат в страната. Ако се прибират от рискови държави, със симптоми, ще се вземат мерки. За съжаление имаме трудности, много безотговорни граждани, които не спазват карантина.
Когато се установи болен, тръгваме по веригата и изследваме всички болни. Докато излязат резултатите, лицата, били в контакт с болните, са под карантина, но много от тях се държат безотговорно. Вижда се, че ходят по питейни заведения, по масови места.
Има текст в Наказателния кодекс за много тежки глоби и дори затвор за нарушаване на карантината. Без решителни мерки няма как да се промени ситуацията. На заседанието на Министерския съвет имаше четири часа спор докога да продължат ограниченията По йерархия на приоритетите обаче на първо място е грижата за живота на гражданите. Това е премеждие, през което трябва да преминем по възможно най-добрия начин. Когато има заплаха, риск, трябва да се обединим.
Не виждам какво своеволие може да се случи в тази ситуация. Няма променен нито един конституционен баланс. Единствено повече права се дават на полиция и санитарни власти да ограничат предаването на заразата. Какво друго повече е получил Министерския съвет? Извънредно положение звучи като заплаха за гражданските права, но това са глупости. Единствено работим за мерки, които да ограничат максимално заразата.
Реално в момента сме на дъното и предстои пикът. Точно затова трябва да взимаме мерки. Вариантът е да направим всичко пикът да не е толкова висок. Трябва да се разбере, че разликата е в човешки животи. За евентуални спекулации с цените по магазините, ще има реакции от страна на полиция и прокуратура. Това е ясно. Ще направим всичко за да ограничим това максимално.
Бъдете сигурни, че бизнесът би понесъл далеч по-големи загуби ако нямаше мерките. С решителните мерки опитваме да минимизираме ефекта. Представете си една епидемия да обхване една огромна част от страната, тогава едва ли бизнесът със заведенията ще е в по-добра ситуация.
Ясно е, че финансова помощ ще има. Ако трябва да стимулираме някой , това са лекарите и сестрите, които сега са на първа линия. Бих предпочел да се говори за тези хора, които са на служба, дежурства, не са спрели да се трудят и да изпълняват дълга си. Това е и основната ни тема в момента – как да осигурим за тези хора допълнително възнаграждение. Определено ще има помощ и за бизнеса. Дал съм задача. Става дума за помощи за персонала – временно осигурени, без работа. Да им се помогне в този прозоречен период. Има анонс и за европейски инструмент, като сумата за България се очаква да е около 240 млн. лв. Не е достатъчна, но е нещо. Следващата седмица ще работим сериозно, но не трябва да се очаква държавата да покрие всички щети. Това няма как да стане.
Ключовият критерий е колко дълго реално ще продължи ситуацията. Става дума за абсолютно непознат вирус, не знаем всичко, от два месеца се запознаваме. Една от версиите е той да се ограничи или дори да изчезне при затопляне. Има обаче теории, че пикът ще е септември. Има различни сценарии. Две седмици са около 5 процента от годината. Тези две седмици с намалена стопанска активност ще се отразят на фирми и финанси. Може да е по-лошо или по-добро. Не изключваме актуализация на бюджета. Ситуацията изисква да реагираме много бързо. Трябва да сме гъвкави.
Има създадена организация в АЕЦ „Козлодуй”. Много строги мерки. Подобни мерки са и за другите големи електроцентрали.
Не знам някой да е болен от правителството. Ясно е, че сме около рискови лица. Ние сами трябва да взимаме мерки. В рискови групи сме и да вземем мерки. Трябва да мобилизираме цялата си енергия и сили като народ да се справим. Говорим за вирус, който ако се засегне, особено при младите, огромна част няма да имат заболяване, по-изложени са по-възрастните хора и трябва за тях да се грижим.
Учителите не са с прекратени трудови договори, на работа са. Водят обучение онлайн, като компенсиращо обучение.
Става дума за един риск, премеждие, възможност да покажем че обществото ни има сили и самочувствие да се справи със ситуацията”.