България беше осъдена за трети път заради операция „Медузи“ във Варна!
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург постанови трето осъдително решение срещу България заради полицейската акция „Медузи” преди 8 години във Варна. Държавата ще плати обезщетение в размер на 3000 евро за претърпени неимуществени вреди на счетоводителката на „Градски транспорт” Йоана Димова-Иванова и на съпруга й, пише „Дарик“.
Общинската служителка беше една от задържаните при акцията заедно с тогавашния председател на местния парламент в морската столица Борислав Гуцанов и бизнесмена Данаил Славов-Дънката. Двамата вече осъдиха България и получиха обезщетения от по 40 000 евро заради показните им арести и нарушаване на презумпцията за невиновност чрез изявления на вътрешния министър Цветан Цветанов и на окръжния прокурор на Варна Владимир Чавдаров.
Акция „Медузи” беше проведена на 31 март 2010 г., когато в ранните сутрешни часове в домовете им бяха задържани Гуцанов, Славов, Йоана Димова и прокуристът на „Градски транспорт” Пенчо Пенчев. Те бяха обвинени, че са участвали в престъпна група, сключвала неизгодни сделки за покупката на 51 автобуса за градския транспорт във Варна. Гуцанов и Славов прекараха няколко месеца зад решетките, докато Пенчев и Димова бяха задържани за 72 часа и пуснати под „домашен арест”. По настояване на прокуратурата Димова беше отстранена и от работа, за да не пречи на разследването.
То продължи повече от две години и в крайна сметка беше прекратено поради липса на престъпление, а главният прокурор Сотир Цацаров дори коментира, че делото въобще не е трябвало да бъде образувано.
В жалбата си до Европейският съд по правата на човека Димова и съпругът й посочват, че претърсването на дома им е извършено без предварително одобрение от съда и така е нарушено правото им на неприкосновеност на дома. Оплакването е прието за основателно, както и при жалбите на Гуцанов и Славов.
За разлика от техните случаи в този съдът обаче постановява, че няма накърняване на презумпцията за невиновност, защото в изявленията на Цветанов и Чавдаров не е посочено изрично името на главната счетоводителка. Затова и искът й за обезщетение от 10 000 евро е отхвърлен.
Освен че България ще плати на Димова и съпругът й 3000 евро, държавата е осъдена да заплати и разноските по делото в размер на 1500 евро на адвокатско дружество „Екимджиев и партньори“, което представляваше Борислав Гуцанов и Данаил Славов. Така общо България ще плати 92 500 евро на трима от четиримата обвинени по прекратеното делото „Медузи”.