Повече от 530 панелни блока чакат за новото саниране

саниран блок

Най-малко 536 панелни жилищни блока стоят на опашката и чакат да започне новата програма за саниране. Това показват сметки на кореспондентите на “24 часа” в страната.

Това са блоковете, в които собствениците на апартаменти са се организирали при започването на изтичащата в момента национална програма за енергийна ефективност и са регистрирали сдружение на собствениците. Поради забавяне на регистрацията, или по други причини, парите – 1,9 млрд. лв., които правителството отпусна през 2016 г. през Българската банка за развитие (ББР), не стигнаха до тях.

Сега тези сдружения ще имат предимство при новата програма за саниране, която е със средства от европейския План за възстановяване и устойчивост.

1,7 млрд. лв. от тези пари са само за саниране на многофамилни жилищни сгради и кметовете вече трябва да насърчават жителите на градовете да регистрират сдружения на собствениците в блоковете.

Проверката по места показа, че основната тенденция е най-много кандидати на опашката да има точно в градовете, които и без това показаха успехи при предишната програма.

В област Благоевград например досега са санирани и въведени в експлоатация 189 жилищни блока. А в цялата област са регистрирани 566 сдружения на собственици. Сключени са 328 договора, но парите не са стигнали за всички. В самия Благоевград например 50 сгради са останали да чакат.

В областта, която бе абсолютен първенец – Бургас с общо 236 санирани блока, също има много чакащи. 11 сгради в Бургас са останали на косъм извън обхвата на предишната програма и сега ще са с предимство при новата. Освен тях за още 21 нови сгради, обявени като резервни, общината е готова да подаде документи за ремонтни дейности по фасадата.

“Разпоредил съм експерти от администрацията да оказват съдействие на всеки, който прояви интерес и иска да се възползва от участие в програмата. Това е уникален шанс, който не трябва да бъде изпуснат Важна стъпка при кандидатстването ще бъде наличието на енергийно и техническо обследване на сградата. По всяка вероятност прием на документи ще стартира през пролетта на 2021 г. Затова призовавам всички граждани, които искат да се възползват от този шанс, отсега да започнат с подготовка на необходимия минимум документи, заяви кметът Димитър Николов.

В Смолян също има доста чакащи. Според кмета на града Николай Мелемов само в община Смолян техният брой е към 50. В родопския град успехът на санирането е доста голям, тъй като това е и начин за силно снижение на разходите за отопление и за постигане на по-голям комфорт през зимата. В града хората се отопляват на дърва, пелети и въглища и топлоизолирането е довело до рекордно високите 73% намаляване на разходите през зимата.

Във Варна като по-голям град и чакащите са доста повече. В самата община Варна са подадени 126 заявления и от тях за 41 сгради има сключени договори за финансиране с ББР. Други 75 сгради са включени в регистър на чакащите, а за още 10 заявленията са подадени след преустановяване на приема на документи, но те също са включени в лист на чакащите.

Важно е да се знае, че въпреки подадените документи и дори одобренията може да се наложи отново да се подготвят документи, предупредиха експерти. Това е така, защото те са били внесени в общината преди 2-3 години и е възможно оттогава да има продадени апартаменти с нови собственици, от които трябва да се търси писмено съгласие. Всеки конкретен случай ще се разглежда индивидуално, за да видим дали има нужда от ново попълване на документи.

За разлика от предишната програма сега класът на енергийна ефективност може да бъде по-висок – A или B, за разлика от националната програма, която изискваше по-ниския клас C. Това означава, че сега обитателите на блоковете могат да поставят соларни панели на покрива или да сменят начина на отопление.



За нас

7DniBulgaria.bg е най-новият сайт в портфолиото на 7 Dni Media Group.

Той обедини досега съществуващите регионални сайтове на групата, превръщайки се в национален такъв, за по-голямо улеснение на читателите.


КОНТАКТИ