Валери Симеонов за гласуването по пощата: Пълна щуротия!
„Когато се вземат решения за ограничава на бизнес браншове, трябва да се подходи прагматично и всяко решение да е подчинено на желязна логика. Аз съм привърженик на строгите ограничения. В случая ще изразя по-различна позиция. Не виждам смисъл на 4-ти февруари да бъдат върнати в клас големите ученици, а кафенетата и ресторантите да останат затворени.“
Това каза Валери Симеонов, лидер на НФСБ и заместник-председател на народното събрание в студиото на „Денят започва“ по БНТ.
Той коментира заплахите от протести от бранша: „Трябва да има диалог. Отварянето на всички заведения ще доведе до напълване на хазната с глоби. Трябва да се обсъди с Щаба. Те са разумни и отговорни хора. Резултатът е налице-спадна смъртността. Аз не мисля, че има нещо лошо да се отворят заведенията до 22:30. За мен рискът от отварянето на нощните заведения е много голям.“
Симеонов припомни, че най-ощетеният бранш остава туристическият. Според него дори мерките за намаляване на данъка и запазване на персонала са частична помощ. Той определи положително гъвкавостта и реакциите на изпълнителната власт.
Лидерът на НФСБ не спести критика: „Не всички ведомства си вършат добре работата щом има закъснели плащания. Има слабости, но има и плюсове – бързата реакция.“
Има и разминаване на желанието на политическата върхушка и на здравните мерки според Симеонов. Според него обаче в тази ситуация не бива да се фокусираме върху пропуските: „Никоя държава няма алгоритъм. Виждаме как се движи пандемията в Италия, в Испания.“
Той коментира и предстоящите избори: „В България вероятно ще отидат да гласуват 23%. Епидемията ще уплаши възрастните хора.“. Според него правилното решение би било изборите да са максимално отдалечени, за да гарантират по-голяма избирателна активност: „Подвластен на своите лични амбиции президентът взе грешно решение. ОП решихме, че няма никакъв смисъл от тези консултации при положение, че на тях не се обсъждаше датата. Смисълът беше Радев да се показва всеки ден по телевизията.“
По темата за гласуването по пощата Симеонов беше категоричен: „Пълна щуротия!“. Той коментира, че трудно се установява адресът на лицето в чужбина, което също така би нарушило тайната на вота: „Ще поднесем мечтата на Ердоган на тепсия от Турция да гласуват и умрелите. Не трябва да правим този подарък на Турция, която има експанзионистична политика“. Според него живущите в Турция са само по документи българи: „Районният кмет на Истанбул контролира гласуването. Ние успяхме да намалим секциите до 35. По този начин намалихме от 100 000 до 20 000 гласовете от Турция като предотвратихме да има втора турска партия в парламента.“.
Лидерът на НФСБ даде пример с гласуването по пощата в САЩ, което допринесе за съмнения в изборните резултати. Той обобщи идеите дадени в президентството като: „Състезание на щурави идеи.“. Към тях прибави и видеонаблюдението, защото всяка губеща партия ще изтъкне видеонаблюдението: „Всяка бойна комсомолка като Мая Манолова ще каже по телевизията, че в момента се броят бюлетините, има измами и това ще отблъсне хората.“.
Симеонов коментира и предизборните коалиции: „Ние сме в диалог с ВМРО. Отворени сме за други патриотични формации. За други коалиции ми е трудно да говоря. В момента имаме една заявена коалиция, тюрлю гювеч, между Мая Манолова и Отровното трио. За нас проблемът ще бъде ниската избирателна активност.“. Според него проблем за имиджа на изборите представлява президентът: „Той стимулираше лумпените от улицата.“.
По темата за АЕЦ Козлодуй и изграждането на мощност беше категоричен: „Това е решението. Откриването на нова площадка на Белене би дошло до оскъпяване на проекта. Има много плюсове на Козлодуй. АЕЦ Козлодуй има ядрено хранилище, има охладителен контур и помпени станции. Той е свързан и с енергийната система на Европа.“
Относно промените в закона за енергетиката Симеонов каза: „Предложеният закон беше приет с едно сериозно мнозинство, което ме кара да мисля, че и в зала ще бъде приет.“
Oще от най-важните новини за деня:
Борисов обсъжда ситуацията с коронавируса и ваксинацията с членовете на Европейския съвет