Руският посланик Митрофанова с нова атака: Българските политици изпълняват поръчки от Запада

митрофанова

Българските политици изпълняват поръчки от Запада, като се опитват да пренапишат историята и да отменят всичко свързано с Русия. Това мнение изрази руския посланик в страната ни Елеонора Митрофанова в интервю за ТАСС.

По думите ѝ в София се опитват да ревизират събитията от Руско-турската война от 1877-1878 година, в резултат на която България получава независимост, и да променят Конституцията, като отменят държавния статут на Деня на Освобождението, който се чества на 3 март.

„Опитът за промяна на Конституцията – за преместване на националния празник в друг ден – е свързан с днешната конюнктура, опитът да се отмени Русия и всичко, което е свързано с нея. България сега се опитва да бъде в тренда на съвременния Запад. Вярвам че това, което се случва, е поръчков ентусиазъм, опит да се преформатира българското общество, да му се помогне да забрави историята си и в същото време да се отклони от обсъждането на наболелите проблеми, проблемите за изграждане на бъдещето“, изрази увереност руският посланик в България.

Митрофанова припомни, че през 90-те години на миналия век както Русия, така и други страни от бившия социалистически блок се опитаха да преразгледат собствената си история. В същото време, подчерта дипломатът, Руско-турската война „има специално място в историята както на Руската федерация, така и на България, което дава възможност за продължаване на сътрудничеството, въпреки политическа ситуация“.

В интервюто Митрофанова говори и за събитията, предшестващи освобождаването на България, които – според думите ѝ – превръщат отношенията между народите на двете страни в „истински братски“.

„Сега можете да чуете от някои политици, че Русия е влязла във войната с Турция, само защото е искала да получи Проливите. Искам веднага да подчертая, че това не е вярно. Както много точно каза един български учен, академик Георги Марков, „Руско-турската война е предизвикана от пепелта на Априлското въстание“. Най-големите умове на Русия – Достоевски, Толстой, Чехов – разбуниха общественото съзнание тогава, като се обявиха в защита на българите. И Александър II, който помнеше Кримската война и първоначално не беше склонен да воюва, реши да помогне, като написа в манифеста си, че руският народ ще спаси своите православни братя славяни“, обяснява Митрофанова в интервюто, цитирана от „Фокус“.

Дипломатът припомня и събитията от август 1877 година на връх Шипка, когато „руски войски и българските опълченци под командването на руските генерали Фьодор Радецки и Николай Столетов отблъскват яростните атаки на турските войски на Сюлейман паша и отвоюват прохода“.

„Битката при Шипка изигра решаваща роля в Освободителната война за независимостта на България. И всичко това българският народ помни много добре. Струва ми се, че българите се отличават с изострено чувство за историческа памет, независимо от превратностите на времето, те изразяват признателността си към своите освободители. Това не се е променило в страната дори по време на комунистическия режим и днес Шипка продължава да е синоним на свободата, независимостта и суверенитета на България“, подчерта Митрофанова.



За нас

7DniBulgaria.bg е най-новият сайт в портфолиото на 7 Dni Media Group.

Той обедини досега съществуващите регионални сайтове на групата, превръщайки се в национален такъв, за по-голямо улеснение на читателите.


КОНТАКТИ