Турски тираджия, убил двама пловдивски музиканти, с потвърдена условна присъда

Image_17029374_40_0

Апелативният съд в Пловдив потвърди 3-годишната условна присъда на турския шофьор Мехмет Калисал, признат за виновен, че по непредпазливост е причинил смъртта на двама пловдивски музиканти при катастрофа в прохода „Хаинбоаз“.

На 29 юни 2018 г. Николай Николов – Нико минал през Раковски, за да вземе колегата си Павел Дюлгерски и заедно да заминат за концерт в Русе. Пловдивчанинът не се чувствал добре и помолил приятеля си да шофира. Времето било дъждовно.жКогато навлезли в прохода „Хаинбоаз“ се движели се скорост 77 км/ч., при мокра пътна настилка, ограничена видимост и поредица от опасни завои. Максимално разрешената скорост за движение в участъка била 40 км/ч., сигнализирана с пътен знак. На един от завоите Дюлгерски загубил контрол над автомобила. Плъзгайки се по платното, колата се насочила в лентата за насрещното движение по време на завой. Срещу него идвал автовоз, управляван от Калисал. Тираджията също се движел с превишена скорост, успял да намали до 65 км/ч. Двете превозни средства се ударили изцяло в лентата за движение на автовоза.

Колата на музикантите се завъртяла и се върнала назад. Мехмет Калисал слязъл и се опитал да помогне на затиснатите в леката кола момчета. Тъй като не говорел български, помолил непознат да се обади на телефон 112. Пристигналият екип на Спешна помощ констатирал смъртта на Николай Николов, а Павел Дюлгерски бил откаран в болница в критично състояние. Въпреки оказаната медицинска помощ, той издъхнал на 30 септември.

Делото в Апелативния съд е образувано по жалби на родителите на загиналите младежи. Процесът беше разгледан задочно, тъй като властите в Турция отказаха да предадат Калисал, а той не се яви сам. Подсъдимият е присъствал на делото в Старозагорския окръжен съд, като е бил с мярка за неотклонение „задържане под стража“. След произнасяне на условната присъда тя беше отменена и той се прибра в родината си.Пловдивскте магистрати са съгласни с първоинстанционния съд за смекчаващите вината обстоятелства – добрите характеристични данни на подсъдимия, трудовата заетост, че е създал семейство, за което се грижи, критичното му отношение към произшествието и изразеното искрено съжаление за случилото се. Отчетоха в негова полза и поведението му след фаталното произшествие, както и факта, че Павел Дюлгерски е карал с 33 км/ч. над ограничението. В мотивите е посочен и дългият период от време от катастрофата.

Според апелативните магистрати първоинстанционният съд правилно е оценил като отегчаващо обстоятелство превишената скорост на товарния автомобил.

Пловдивският съд е приел, че смекчаващите обстоятелства надделяват, което се отразява и на по-ниската степен на обществена опасност. В тази връзка е намерил за справедливо определеното наказание лишаване от свобода в размер на 4 години и 6 месеца, което с оглед проведената процедура по съкратено съдебно следствие, е намалено с 1/3 на 3 години. Споделено е и решението за условно осъждане, за което при първото разглеждане е пледирал и наблюдаващият прокурор.

Магистратите посочват, че личността на подсъдимия не разкрива обществена опасност, която да обоснове вероятност от повторение на престъплението. Касае за непредпазливо престъпление. Заради отегчаващите обстоятелства правилно е определен максималният изпитателен срок от пет години.

Решението не е окончателно. Подлежи на обжалване и протест пред Върховния касационен съд.



За нас

7DniBulgaria.bg е най-новият сайт в портфолиото на 7 Dni Media Group.

Той обедини досега съществуващите регионални сайтове на групата, превръщайки се в национален такъв, за по-голямо улеснение на читателите.


КОНТАКТИ