Вълчев: Отказах да закрия 8 училища в последните три години

Красимир Вълчев

Основното училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Поликраище е със статут на общинско училище и общината може да предложи само закриването на училище, а като министър на образованието и науката мога да откажа или да приема предложението. В последните три години, откакто съм министър на образованието и науката, съм направил осем отказа за закриване на училища, които са по предложения на общините. Това каза министър Красимир Вълчев в отговор на парламентарен въпрос от Явор Божанков за решението на общината в Горна Оряховица за закриването на средищното Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Поликраище.

Образователният министър заяви, че училището не трябва да се закрива, но е препоръчал на неговото ръководство да покаже резултати в рамките на една година.

От 2018 г. прекратихме националната програма, която подпомагаше и стимулираше до известна степен оптимизацията на училищната мрежа и закриването на училищата, каза министър Вълчев. Той уточни, че вече няма такава програма. С бюджета от 2018 г. променихме финансово-разпределителната формула в системата и вече финансирането на общините, а оттам и на училищата, не зависи само от броя на учениците. Имаме средства, които са за образователна институция, имаме и средства, които са за паралелка и по този начин бяха насочени между 60 и 70 милиона лева за финансиране на малките и на отдалечените училища. Отделно предоставихме 30 милиона лева за училища и детски градини с концентрация на деца и ученици от уязвими групи, като училището в Поликраище също е такова и получава средства. По този начин сме предоставили близо 100 милиона лева на училища, като това в Поликраище, информира образователният министър.

Направихме финансов анализ на училището в Поликраище, като в него има 43 ученици, но с тенденцията да остане с 35 ученици, според това колко ще са записаните в него ученици в първи клас, съобщи министър Вълчев. Категорично мога да кажа, че проблемът не е финансов, училището в Поликраище има и училищни земи – 280 декара, и близо 14 000 лева допълнителни приходи, а 5000 лева получава, като училище с концентрация на деца от уязвими групи, заяви образователният министър.

Той обясни, че проблемът не е и демографски, тъй като в село Поликраище има над 60 деца, които са в училищна възраст – от първи до седми клас. Предстоящите ученици да се запишат в първи клас са десет, но в същото време в училището учат само три деца от село Поликраище, а другите деца са от съседните села, в които са закрити училищата. „Решението да има малко ученици в това училище е на родителите, които са избрали децата им да учат в Горна Оряховица“, коментира образователният министър.

По думите на министър Вълчев, основният проблем с училището в Поликраище е свързан с т.нар. вторична сегрегация, при която, когато децата от ромски произход в дадено училище се увеличат над определен процент, започва изтеглянето на другите ученици от съответното училище. Не съм поставял срок от една година за закриването на училището в Поликраище, но казах на ръководството на училището, че до една година трябва да покажат резултати, заяви министър Красимир Вълчев.

Той посети преди седмица училището в Поликраище, а днес каза, че е смъмрил и порицал началника на Регионалното управление по образованието, защото до преди три години училището е имало активен директор, който е станал директор на друго училище – след спечелен конкурс. При този предишен директор учениците в училището в Поликраище са били 140, като децата от селото са учили в училището. Оттогава е имало няколко изпълняващи длъжността „директор“ на училището в Поликраище, но не е имало активна роля от страна на РУО, каза министър Вълчев. Той съобщи, че началникът на РУО в Горна Оряховица трябва да обяви конкурс за директор на училището в Поликраище.

Министър Красимир Вълчев каза, че след две седмици ще внесе в Министерския съвет, а след това и в Народното събрание, изменения в Закона за предучилищното и училищното образование, които ще са в три части. Едната от тях е за контрола на настоятелствата и на училищните земи. „Факт е, че нашите прадеди са дарявали училищни земи на училищата, но по време на оптимизацията на училищната мрежа, при закриването на училищата и при неясния статут на настоятелствата, голяма част от този поземлен фонд, който е бил дарен на училищата, се е изгубил за системата на образованието. Той е отишъл към общините. Сега ще предложим, ако се закрива училище, земята да не отива в общината, а да отива в приемащото училище, дори и тази земя да е дарена на настоятелството. Ще предложим и контрол на настоятелствата и това ще елиминира стимулите на общините да закриват училища заради училищните земи“, коментира министър Вълчев.



За нас

7DniBulgaria.bg е най-новият сайт в портфолиото на 7 Dni Media Group.

Той обедини досега съществуващите регионални сайтове на групата, превръщайки се в национален такъв, за по-голямо улеснение на читателите.


КОНТАКТИ