Красимир Каракачанов за кризата с мигрантите: Пикът тепърва предстои

красимир каракачанов

Мигранти на българо-турската граница няма. Ако се появят групи – те са малки. Ако нашите власти забележат подобна група, сигнализират на турските власти, които ги отблъскват. Към момента, откакто е възникнал този конфликт на гръцко-турската граница, е имало 10 опита, но са неутрализирани.

Това заяви вицепремиерът по сигурността, министър на отбраната и председател на ВМРО Красимир Каракачанов в предаването „Още от деня“ по БНТ.

Пикът тепърва предстои, предупреди министърът на отбраната.

Той уточни, че тук става въпрос за политика:

Тези мигранти не са минали 1000 км без никой да ги забележи. Ситуацията в Сирия е изключително сериозна. Турция иска да провали опитите за създаването на кюрдска автономия в Сирия. Тази територия разполага с големи количества петрол. Ако се създаде още една автономна област в слабата Сирия, може да се създаде нова държава. Турция се притеснява, че по двете си граници ще граничи с кюрдски автономни области. Вторият момент е Либия. Турция откровено подкрепя управлението в Триполи, което е проислямистко. Третият проблем е спорът с Кипър. Турция има апетити към газовите находища в Кипър

Каракачанов е категоричен:

Тези на границата не са бежанци – това са афганистанци, африканци – хора, които искат да отидат в обетованата земя и да живеят добре. Разликата отпреди няколко години е, че тогава европейските политици се опариха. Сега вече германският канцлер не може да каже „Заповядайте, добре дошли сте“, защото това означава загуба на избори. Франция също обърна позициите си. Това само показва, че ние, патриотите, сме говорили правилни неща вече 4 години.

Европа вече говори с нашите думи, отбеляза Красимир Каракачанов.

Той подчерта, че се омаловажават опитите на премиерът Борисов да бъде балансьор в спора:

Важното е към България да не тръгнат десетки хиляди мигранти, които са в района на Одрин. България трябва да има ясна позиция, че трябва да се опитва да балансира между Турция и ЕС. Страната ни има интерес да нямаме нелегални мигранти. Трябва да се опитаме, запазвайки своите достойнства, да се предпазим да не се случи това, което наблюдаваме в Гърция.

Според военният министър България трябва да поиска повече средства от Европа, както финансови, така и техника:

Границата е оборудвана с термокамери, гранична полиция също е добре, но трябва да оборудваме и армията по същия начин. За момента обаче Гърция е застрашена и Европа се обръща натам.

Красимир Каракачанов отново потвърди, че в рамките на 4 часа армията ни може да изпрати 400 военнослужещи на границата. От тях 300 души са от сухопътни войски, 50 – от специалните сили, които са оборудвани и с безпилотни летателни средства и останалите, военни полицаи. В рамките на още 12 часа може да бъдат изпратени още 1000, а ако се наложи може и още да бъдат мобилизирани.

Много хора казват – как ще стреляте. Армията няма да стреля срещу невъоръжени хора. Силата може да е под формата на водни струи, палки, щитове, газови и шокови гранати, за да ги възпират. Ако обаче някой дойде въоръжен и открие огън, нашите военнослужещи са в правото си да отговорят. Подобен прецедент няма в досегашния конфликт между Гърция и Турция, допълни Красимир Каракачанов.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


За нас

7DniBulgaria.bg е най-новият сайт в портфолиото на 7 Dni Media Group.

Той обедини досега съществуващите регионални сайтове на групата, превръщайки се в национален такъв, за по-голямо улеснение на читателите.


КОНТАКТИ