Аневризмите на Десислава Радева може да са усложнение от К-19

Румен Радев, Десислава Радева

Мозъчните аневризми, който вкараха първата дама Десислава Радева в болница, може да са усложнение от коронавирусната инфекция, която тя прекара през месец февуари. Това е една от версиите за тежкото състояние, в което се намира съпругата на президента Румен Радев.

Първата дама е приета в тежко състояние в болница „Св. Иван Рилски“ с аневризъм в мозъка. Съпругата на президента е имала силно главоболие още от петък вечерта, но явно не е обърнала сериозно внимание на този тривиален симптом. Състоянието й обаче се влошава сериозно вчера вечерта и през нощта тя вече е откарана спешно в неврологичното отделение на „Св. Иван Рилски“.

Аневризмът представлява разширение на кръвоносен съд, вследствие отслабване на съдовата стена, което може да доведе до смърт. Аневризмите най-често се появяват в артериите в основата на главния мозък и в аортата. Понякога първата им проява е масивен кръвоизлив, често с фатални последици. Когато са в мозъка, аневризмите могат да предизвикат симптоми, подобни на тумор – главоболие, нарушения на зрението, двигателни проблеми, нарушения на равновесието, припадъци.

От началото на пандемията редица експерти и неврохирурзи съобщават, че коронавирусът в някои случаи засяга тежко нервната ни система. В неделя началникът на Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ “Св. Иван Рилски” проф. д-р Васил Каракостов, където в момента се лекува Десислава Радева, и невропсихологът доц. д-р Мария Дамянова коментираха именно това, че коронавирусът прониква и в мозъка, като засяга предимно базисните ядра, които командват – това са центровете на дишането и на сърдечната дейност.

„Това е причината болни с тежка дихателна недостатъчност, но не толкова увреден бял дроб, да завършват фатално. Центровете на дишането не дават достатъчно импулси и нещата свършват. Вирусът въздейства на мозъка по доста нещадящ микромеханизъм, като уврежда невроните, микросъдовете,така че в крайна сметка се стига до тежки увреждания без да има големи хардуерни увреждания”, каза проф. Васил Каракостов, началник на Клиника по неврохирургия в УМБАЛ “Св. Иван Рилски.

Пътищата, които водят вируса до мозъка, са няколко обяснява неврохирургът.

„Доказано е, че мозъкът се инфектира директно чрез обонятелните нерви – през лигавицата на окото и на храносмилателната система. COVID-19 има директен път по хода на нервите, по хода на техните обвивки и стига до сърцевината на центровете в мозъка”, обясни д-р Каракостов. Все пак той коментира, че все още не е доказано със сигурност, че е коронавирусът предизвиква туморни процеси или води до образуване на аневризми.

За образуването на аневризми след прекаран коронавирус обаче говори светилото в кардиохирургията проф. Иво Петров. „Все повече специалисти смятат, че тежко протичащият COVID е вирусна пневмония със сърдечносъдови усложнения. Тези увреждания на съдовете и сърцето са водещата причина за фатален изход. Виждаме го в практиката си”, коментира в свое интервю в началото на годината кардиохирургът.

“Мултисистемният възпалителен процес не е нещо ново – уточни професорът. – Сега синдромът доби популярност като акроним, но реално това е същата възпалителна буря, която е довела до цитотоксично разграждане на клетки, включително ендотелни (във вътрешната стена на кръвоносните съдове, кухините и сърцето) – така се образуват аневризмите“, споделя още проф. Петров.



За нас

7DniBulgaria.bg е най-новият сайт в портфолиото на 7 Dni Media Group.

Той обедини досега съществуващите регионални сайтове на групата, превръщайки се в национален такъв, за по-голямо улеснение на читателите.


КОНТАКТИ