САЩ минава към лятно часово време тази нощ. Защо България и Европа чак на 28 март?

Часовник

В 2 часа сутринта на 14 март САЩ минава към лятното часово време и мести стрелките с един час напред.

У нас и в Европа това ще се случи на 28 март и изобщо не е сигурно, че ще е за последен път, въпреки че Европейският парламент гласува през 2019 г. да се откаже изцяло от промените на часовото време два пъти годишно.

Според европейските планове тази година трябваше да е последната, в която времето се сменя.

Страните, избрали да се придържат към лятното часово време, трябваше да спрат процеса през март, докато тези, които предпочитат зимния график, щяха да извършат последната промяна през октомври.

В САЩ също се предвижда смяната на часовника да спре, след като сенатори и от двете партии са предприели мерки да узаконят целогодишното лятно часово време в страната. На щатско ниво тези промени вече са факт в Калифорния, Флорида и други щати.

Но както показва европейският опит, спирането на лятното часово време не е лесно. Този месец жителите на ЕС ще преместят часовника си с едиин час напред по целия континент (на 28 март, две седмици след САЩ), без никакво потвърждение, че практиката ще бъде изоставена през следващата или която и да е година.

Основната причина за забавянето е пандемията, като влияние има и Брекзит.

След гласуването в Европейския парламент промяната трябваше да бъде приложена след споразумение в Европейския съвет – ръководният орган на ЕС, който се състои от министър-председателите на всяка държава. След това Съветът прехвърли въпроса на Европейската комисия – изпълнителната власт на ЕС, като каза, че не може да прокара промяната, докато комисията не направи оценка на въздействието. Комисията, от своя страна, обясни, че този въпрос трябва да се прехвърли към Съвета, който първо трябва да намери решение по обща позиция.

Такова решение все още няма, тъй като европейските правителства, както и целият свят в момента имат по-големи проблеми с пандемията от коронавирус.

Брекзит допълнително усложни картината. Обединеното кралство вече не е член на съюза и няма планове да се откаже от лятното часово време в своите граници. Ако Ирландия обаче следва останалата част от ЕС и изостави лятното часово време, това ще доведе до две различни часови зони на острова за половин година – един в републиката и един в управляваната от Великобритания Северна Ирландия.

Така че в Европа смяната на часовника ще се задържи поне още една година. Междувременно много страни на Стария континент, сред които Турция, Русия и Беларус, вече се отказаха от смяната на времето.

От утре в САЩ местят стрелките напред и за две седмици разликата в часовете с Европа ще е с час по-малко. Впрочем и в Щатите различните географски райони могат да изберат лятното или зимното часово време. По-голямата част от Аризона и целия Хавай понастоящем са се отказали от лятното часово време, както и няколко американски територии.

Защо обаче САЩ сменя времето по-рано от Европа?

Причината е петролното ембарго през 1970 г. Тогава цените на петрола се покачват и се е предполагало, че чрез удължаване на деня могат да се спестят 10 000 барела петрол на ден.

Затова през 1974 г. САЩ въвежда извънредно лятно часово време, като мести стрелките с час напред през януари. Това се променя през 1975 г., когато лятното часово време започва в края на февруари. През това време във Великобритания лятното часово време започва в края на март. След като петролната криза приключва, САЩ отново преминава към лятно време в края на април, но впоследствие има нови промени.

В Европа лятното часово време е въведено за първи път в Германия през 1916 г., като основният аргумент, който е валиден все още, е перспективата за енергоспестяване.



За нас

7DniBulgaria.bg е най-новият сайт в портфолиото на 7 Dni Media Group.

Той обедини досега съществуващите регионални сайтове на групата, превръщайки се в национален такъв, за по-голямо улеснение на читателите.


КОНТАКТИ